
Як виписатися з квартири: які документи потрібні для виписки з квартири в Україні
Питання зміни місця проживання актуальне практично для кожної людини. Потреба виписатися або прописатися виникає при переїзді, купівлі нового будинку, у зв'язку із заміжжям або зміною роботи. Раніше ця процедура була досить клопіткою і могла займати не один день. Сьогодні, у зв'язку з впровадженням електронних каталогів і використанням сучасних технологій, зробити все можна буквально за кілька хвилин. Розглянемо, як виписатися з квартири відповідно до нового законодавства України.
Правові підстави реєстрації на новому місці проживання
У 2016 році відбулося реформування сфери державної реєстрації місця проживання. Якщо раніше існувала дозвільна система, то сьогодні вона змінилася на повідомну. Що це означає? Людині не потрібно питати в держави дозволу змінити місце проживання. Вона просто повідомляє про своє рішення уповноважені на це органи влади.
Для зняття з реєстрації необхідно відвідати місцеві органи влади або центр надання адміністративних послуг. У селищах і селах займаються вирішенням цього питання місцеві сільські ради.
Виписка з квартири: суть процедури
У чинному законодавстві сказано, що місцем проживання є та адреса, за якою людина фактично мешкає не менше ніж півроку. Саме вона вказується як місце проживання при реєстрації. Під процедурою виписки з квартири або будинку мають на увазі повідомлення місцевих органів влади про зміну місця проживання. Сьогодні ця процедура істотно спростилася, я також мінімальною є сума державного збору.
Так, при зміні місця реєстрації необхідно заплатити 0,0085 мінімальної заробітної плати. Уся процедура має такий вигляд:
- Подається заява до місцевих органів влади про бажання змінити адресу проживання.
- Відбувається запис на прийом до компетентного фахівця.
- Необхідно сплатити суму державного збору за реєстрацію та надати квитанцію.
- Очікуєте кілька хвилин, щоб дані внесли в електронну базу.
Власники паспортів старого зразка отримають новий штамп на відповідній сторінці. Власники паспортів нового зразка отримають оновлення інформації на електронному чипі. Сама процедура відбувається дуже швидко, буквально за кілька хвилин.
Як виписатися з квартири онлайн?
В Україні активно впроваджується діджиталізація. Розробка порталу "Дія" дозволила багато держпослуг перенести в онлайн-формат. Це стосується і зміни реєстрації місця проживання, причому, не тільки дорослих, а й дітей. Що для цього потрібно:
- Електронний підпис батьків (або обох, якщо вони мають різне місце реєстрації).
- Подання онлайн-заявки.
- Сплата держмита.
Додаткові документи не потрібні, як і необхідність особисто відвідувати державні органи.
Нюанси виписки з квартири
Розглянемо деякі нюанси, як виписатися з квартири або будинку в Україні.
Кожна людина має бути десь прописана. Це зазначено в законодавстві України. Не прописаним громадянин може бути не більше 30 днів. В іншому разі під час реєстрації на новому місці проживання йому доведеться заплатити держмито в розмірі 0.025 мінімальної заробітної плати. Це свого роду штраф або підвищений тариф.
Зняття з реєстрації може бути добровільним або примусовим. При добровільній зміні місця проживання процедура проводиться на підставі заяви. Примусово можуть виселити відповідно до постанови суду. Наприклад, це може бути позбавлення людини права власності на нерухомість, смерть або визнання її безвісти зниклою.
Сьогодні необов'язково при виписці з квартири відразу ж прописуватися за новою адресою. З іншого боку, не обов'язково виписуватися з квартири. Це відбувається автоматично, якщо ви подали заяву на прописку за новою адресою.
Документи необхідні для виписки з квартири
Розглянемо, які документи потрібні для прописки або виписки з квартири в Україні. Обов'язкові документи:
- Заява.
- Документи, що підтверджують особу (паспорт або свідоцтво про народження).
- Квитанція, про сплату адміністративного збору.
Додаткові документи:
- Для військовозобов'язаних потрібен військовий квиток.
- Може знадобитися документ, який підтверджує право власності на житло. Якщо ж такого документа немає, реєстрація здійснюється на підставі згоди власника нерухомості.
Особливості виписки з квартири дітей
За наявності неповнолітніх дітей процедура виписки з квартири трішечки відрізняється від стандартної. Причому, все залежить від віку дитини. У чинному законодавстві України сказано, що дитина, яка не досягла 14-річного віку, має проживати з батьками або ж з одним із них. Можлива прописка дитини з близькими родичами, наприклад, бабусею чи дідусем, але підставою для цього є згода обох батьків.
Класична схема, як виписатися з квартири з дитиною і прописатися в іншу в Україні має такий вигляд:
- якщо дитина не досягла 10-ти річного віку, вона прописується з батьками або одним із них;
- якщо дитині виповнилося 10 років, але не виповнилося 14 років, дозволяється її реєстрація не тільки з батьками, а й родичами за умови згоди на це батьків;
- якщо дитині виповнилося 14 років, але не виповнилося 18 років, дозволяється реєстрація за будь-якою адресою, якщо на це дали згоду власники житла;
- новонароджені діти прописуються в пологовому будинку або в органах місцевої влади під час оформлення документів на отримання допомоги.
Якщо необхідно прописати дитину, яка не досягла десятирічного віку, під час проведення цієї процедури необхідна присутність і батька, і матері. Якщо один із них з якоїсь причини бути присутнім не може, він має скласти письмову згоду на реєстрацію.
Важливість реєстрації місця проживання в Україні
Попри спрощену систему реєстрації, держава зобов'язує кожного громадянина її отримати. Насамперед, щоб скористатися низкою державних послуг. Так, тільки за пропискою можливо:
- отримати паспорт і закордонний паспорт, індикаційний код;
- зареєструвати підприємницьку діяльність;
- оформити документи на автомобіль і водійське посвідчення;
- отримувати грошові виплати, допомогу, пенсію;
- оформити дітей до школи, дитячого садка (прописка є перевагою) тощо.
Таким чином, сьогодні виписатися з квартири досить просто. Це можна зробити як особисто, відвідавши місцеві органи влади, так і онлайн, скориставшись порталом «Дія».