
Електронна оцінка нерухомості: можливості сервісу, переваги та недоліки
25 червня 2021 року в Україні ухвалили указ про створення Єдиної бази даних щодо оцінки нерухомості. Починаючи з липня 2021 року фізичні та юридичні особи отримали доступ до нової онлайн системи. Тепер оцінка нерухомості здійснюється автоматично та безкоштовно. При здійсненні угод купівлі-продажу майна кожен бажаючий може самостійно замовити документ про оцінну вартість будинку, квартири, гаража, земельної ділянки та нежитлового приміщення, скориставшись електронним кабінетом Єдиної бази даних.
Можливості електронної оцінки нерухомості
Для укладання угод обміну, продажу, купівлі, отримання у подарунок чи спадок нерухомого майна, передачі прав необхідно мати довідку про його оцінну вартість. З цього документа розраховується податку державний бюджет. Якщо ви бажаєте зрозуміти, який буде його розмір, не обов'язково звертатися до нотаріуса, послуги якого платні. Достатньо зареєструватися в онлайн-системі за допомогою електронного підпису. Виконавши кілька простих кроків, ви отримаєте потрібну довідку, термін дії якої становить 30 календарних днів.
Сервіс безкоштовний, працює від Інтернету. За допомогою електронної оцінки нерухомості ви зможете:
- отримати електронну довідку, в якій зазначено оцінну вартість об'єкта нерухомості;
- зареєструвати звіт, що містить інформацію про оцінну вартість об'єкта нерухомого майна;
- надати рецензування звіт оцінки;
- замовити виписку про оцінку нерухомості або про реєстрацію документа, що засвідчує факт проведення експертизи.
Якщо вказана у довідці сума вас не влаштовує, завжди можна звернутися до оцінювача, який складе власний звіт та зареєструє його в базі даних.
3 кроки, як отримати електронну довідку оцінки квартири
Щоб отримати доступ до електронної бази даних, виконайте такі дії:
- Створити ЕЦП (електронний цифровий підпис). Її видає податкова, центр сертифікації ключів чи онлайн-банк у власному кабінеті.
- Зареєструватися на сайті http://evaluation.spfu.gov.ua/.
- Зайти до розділу «Довідка про оцінку майна» вказаного вище ресурсу та вибрати пункт «Нова довідка».
Після заповнення всіх полів інформацією про об'єкт нерухомості система згенерує довідку. Її можна зберегти чи роздрукувати.
Переваги та недоліки електронної оцінки нерухомості
Великим плюсом того, що в Україні з'явився онлайн-сервіс з оцінки нерухомості, є його доступність для всіх громадян. Тепер не обов'язково звертатися до нотаріуса та віддавати у середньому 1000-2000 гривень за послуги. За бажанням, кожна людина може безкоштовно дізнатися оцінну вартість своєї чи корпоративної нерухомості.
Оскільки сервіс працює нещодавно, він не досконалий. Зокрема, аналізуючи відгуки користувачів, можемо дійти невтішного висновку, що нерідко оцінна сервісом вартість завищена. Причому, коливання може становити 25%-75%. Здебільшого це залежить від регіону. Якщо про нерухомість Києва або Харкова в базі даних є чимало відомостей, процедура онлайн-оцінки проводиться коректніше. Як правило, завищення не перевищує 25%.
А ось у регіонах ситуація гірша. Було зафіксовано випадки, коли завищення вартості земельних ділянок становило 75%. Або однакову вартість отримувала квартира в новобудові з ремонтом та без.
Тому, якщо вам необхідна точна та коректна оцінна вартість квартири, будинку або комерційної споруди – рекомендуємо звернутися до фахівців АН «Метраж». Ми підходимо до оцінки максимально об'єктивно та незалежно, щоб сума сплачених зборів та податків була справедливою!