
Податок на розкіш в Україні у 2022 році: ставки та алгоритм розрахунку
Законодавством України передбачено кілька видів податків на нерухомість. Сплачують їх до місцевого бюджету фізичні особи. Одним із найпопулярніших є податок на розкіш. Це щорічні відрахування в казну за будинок, квартиру великої площі або дороге авто. Платять додаткові внески не всі особи, а лише окрема категорія громадян, метраж будинку або квартири яких перевищує встановлений пільговий ліміт.
Хто і коли має платити податок на розкіш в Україні у 2022 році?
Ще 1 січня 2013 року Уряд України ухвалив новий закон, який зобов'язав резидентів і нерезидентів країни сплачувати податок на нерухомість. Крім класичної схеми для окремих категорій громадян існують підвищені ставки. Так, якщо ви володієте:
- квартирою, площею понад 60 м2;
- приватним будинком, площею понад 120 м2;
- іншою житловою нерухомістю, площею понад 180 м2 - вам щорічно доведеться додатково платити податок на багатство (розкіш)
Точний розмір відрахувань встановлює місцева влада. У середньому, це 1,5% від мінімальної заробітної плати. Сплачується податок на розкіш квартири або будинку один раз на рік за попередній звітний період. Отже, 2021 року громадяни України сплатили податок на нерухомість за 2020 рік, а 2022 року платитимуть за 2021 рік.
Якщо площа нерухомості у 5 разів перевищує оподатковуваний ліміт (для квартир - це 300 м2, для будинків - 600 м2), додатково доведеться заплатити 25 тисяч гривень на рік;
Коли відбуваються оплати, хто їх контролює?
Про те, що потрібно сплатити податок на розкіш, людині повідомляють рішенням податкової служби. Зазвичай такі повідомлення приходять до 1 липня. На сплату внеску дається 30 календарних днів. У разі простроченого платежу доведеться додатково сплатити штраф у розмірі 10% від встановленої суми. Якщо прострочення становить понад 30 днів - штраф зростає до 20% від розміру платежу.
Приклад розрахунку податку на розкіш
У більшості регіонів України податок на багатство становить 1,5% від мінімальної заробітної плати. Але є й окремі області, які запровадили пільгові ставки оподаткування. Наприклад, у Львові та Житомирі - це 0,5% за м2 квартири та 1% за житлові будинки. У Харкові було знижено податкову ставку до 1%, плюс, збільшено мінімально допустиму площу квартири до 85 м2. Таким чином, якщо площа квартири менша за 85 м2 харків'яни не обкладаються податком на розкіш.
Оскільки станом на 1 січня 2020 року середня заробітна плата становила 4723 грн, 1,5% від цієї суми дорівнює 70,8 грн. Це мінімальний внесок, який власник майна заплатив за квадратний метр нерухомості у 2021 році. Наприклад, для квартири площею 74 м2, податок на розкіш склав 991 грн 20 к. (70,8х14 м2).
1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 6000 гривень. Отже, у 2022 році податок на розкіш в Україні становитиме 90 грн за м2. Для квартири 74 м2 сума податку - 1260 грн.
Хто звільняється від сплати податку?
Особливих пільг для населення щодо сплати податку на розкіш в Україні не передбачено. Звільняються від таких внесків лише:
- діти-сироти;
- діти-інваліди;
- багатодітні сім'ї, в яких 5 і більше дітей;
- пенсіонери оплачують внесок на загальних умовах.
Для нерухомості, яка здається в оренду, пільгові умови оподаткування не передбачені.
Транспортний податок на розкіш
При купівлі дорогого автомобіля будьте готові до того, що доведеться щорічно сплачувати додатковий внесок до бюджету. Він поширюється на власників транспортних засобів, вартість яких перевищує 375 мінімальних заробітних плат. У 2021 році за мінімальної заробітної плати 6000 грн ця сума склала 2,25 млн грн.
Розраховується розмір відрахування за середньоринковою ціною автомобіля. Самостійно її можна розрахувати на сайті Міністерства економіки. Податок діє лімітовано, а саме, 5 років з моменту випуску автомобіля. Якщо місяць не вказано, за замовчуванням береться січень. Якщо минуло 5 років з моменту випуску автомобіля, платник податків звільняється від внесків.
Чи можна законно уникнути сплати податку?
Існує кілька схем, які дадуть змогу позбутися відрахувань у законний спосіб. Наприклад, квартиру можна придбати разом із чоловіком, дитиною або батьком, записавши її на двох. Якщо на кожного припадатиме менше 60 м2- податок платити не доведеться.
Якщо ви хочете звільнити себе від щорічної сплати податку законним чином, зверніться до фахівців агентства нерухомості "Метраж". Ми зможемо підказати, яка поточна податкова ставка і яка нерухомість потрапляє під додаткове оподаткування.